Łączka Bączka
Co wybrać w Warszawie, żłobek czy klub malucha?
Rodzicie maluszków w Warszawie podobnie jak rodzice z innych części Polski stają w pewnym momencie przed poważnym problemem – muszą wybrać żłobek dla maleństwa. Niestety, zapotrzebowanie na miejsce w żłobek w Warszawie jest dużo większe niż możliwości gminy. Obecnie są tylko trzy państwowe żłobki na Ursynowie i żadnego na Kabatach.
Wraz z zapotrzebowaniem na żłobki zaczęły pojawiać się prywatne placówki oferujące dzienną opiekę nad dziećmi. Niektóre, mimo iż są prywatnymi przedsiębiorstwami mają status przedszkola, inne są nazywane klubikami. Zasady funkcjonowania żłobków i klubów malucha reguluje ten sam akt prawny, czyli ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech, zwana inaczej ustawą żłobkową. Obydwa typy placówek mają cechy wspólne, ale istnieją także dość poważne różnice.
Żłobek i klub malucha – podstawy działalności
Żłobki mogą opiekować się maluchami w wieku od 20 tygodni do lat 3. Kluby malucha natomiast zajmują się dziećmi, które ukończyły już pierwszy rok życia. W wyjątkowych przypadkach (np. gdy rozwój psychomotoryczny dziecka nie pozwala na to, aby objąć go wychowaniem przedszkolnym) placówki te zajmują się także czterolatkami. Podmioty uprawnione do zakładania żłobków i klubów dziecięcych to gminy, osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Wymogiem jest wpisanie się do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
Czas opieki nad dziećmi
Kluczową różnicą jest wymiar opieki sprawowanej nad maluchami. Żłobek zapewnia każdemu podopiecznemu opiekę w wymiarze 10 godzin dziennie (w szczególnie uzasadnionych przypadkach czas ten może zostać wydłużony). W klubie dziecięcym wymiar opieki jest o połowę krótszy, czyli 5 godzin. W przypadku klubów nie można wydłużać okresu opieki. Opiekę nad maluchami sprawować mogą osoby, nauczyciele wychowanie przedszkolnego). Jeden opiekun może zajmować się 8 dzieci.
Kolejna różnica to forma finansowania. Żłobki mogą liczyć na dotacje ze strony państwa. Kluby malucha utrzymują się wyłącznie z tego, co płacą rodzice podopiecznych. Poza tym w żłobkach maluchy przebywają zazwyczaj w grupach wiekowych. W klubach malucha, które są często placówkami bardziej kameralnymi, dzieci rzadko dzielone są na tego typu grupy. Mniejsza ilość wychowanków oznacza, że (przynajmniej w teorii) każdemu maluchowi poświęca się więcej uwagi. Z drugiej strony, jeśli w żłobku przebywa więcej niż 20 dzieci, placówka musi zatrudnić pielęgniarkę lub położna, a tak wykwalifikowana pomoc to duży plus.
Łagodniejsze przepisy
Kluby dziecięce muszą spełnić mniej wymagań lokalowych w porównaniu ze żłobkami, gdyż wystarczy im jedno pomieszczenie, o ile maluchy mają wyznaczoną przestrzeń do spania. Zasady dotyczące higienicznych warunków spożywania posiłków w obydwu placówkach są takie same. Posiłki zapewnia albo firma cateringowa lub rodzice we własnym zakresie.
Żłobkiem kieruje dyrektor, który musi mieć wyższe wykształcenie i co najmniej 3-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. W przypadku klubu malucha wystarczy, że osoba kierująca placówką ma kwalifikacje opiekuna. Z drugiej strony rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach organizowanych w klubach malucha, co pozwala na kontrolę tego, jak czują się podopieczni. W żłobku takiej możliwości nie ma.
Nie sugeruj się nazwą – sama oceń miejsce
Dokonując wyboru rodzice powinni przede wszystkim myśleć o zadowoleniu swojej pociechy. Ważne, aby dzieci czuły się bezpiecznie i swobodnie. Nie bez znaczenia jest też kadra, która musi mieć dobry kontakt z maluchami.