Przedszkole czy punkt przedszkolny

Oceń artykuł: Przedszkole czy punkt przedszkolny

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading ... Loading ...

Większość rodziców wybierających przedszkola na Ursynowie staje w pewnym momencie przed trudnym wyborem. Ich pociecha (lub pociechy) są już na tyle duże, aby spędzać kilka godzin dziennie bez opieki mamy i taty. Zazwyczaj owy trudny wybór dotyczy miejsca, gdzie maluch będzie spędzał większość dnia tym bardziej, że na nie mają do wyboru wielu państwowych przedszkoli .

Bądź co bądź, mimo podobnych nazw przedszkole i punkt przedszkolny to dwie różne placówki, dlatego podejmując decyzję, należy rozważyć wszelkie za i przeciw.

Spotkanie z Panią Stomatolog- maj 2013

Jak dużo jest grup i jak liczne są grupy?

Na pierwszy rzut oka główną różnicą jest liczba wychowanków. W przedszkolu grup może być wiele, natomiast punkty przedszkolne mogą mieć pod opieką tylko jedną grupę dzieci. Z jednej strony niewielka liczba wychowanków oznacza, że każdemu dziecku poświęca się więcej uwagi. Z drugiej strony w przedszkolach dzieci mają możliwość integracji z maluchami w różnym wieku. Często organizowane są wspólne zabawy, bale czy przedstawienia, co oswaja dzieci nie tylko ze współpracą w ramach małego zespołu, ale i z większą grupą.

Kadra i doświadczenie

Inna ważna kwestia to kadra. Przedszkola (zarówno publiczne jak i prywatne) w świetle przepisów mogą zatrudniać wyłącznie osoby z przygotowaniem pedagogicznym, które mają uprawnienia do nauki dzieci w wieku przedszkolnym.  Wymóg ten  nie dotyczy punktów przedszkolnych, co nie oznacza oczywiście, że w tego typu placówkach nie pracują profesjonaliści. Warto więc zapytać o kwalifikacje pracowników zapisując malucha do punktu przedszkolnego.

Plac zabaw

Przedszkola muszą dysponować odgrodzonym placem zabaw, a wszelkie sprzęty, z których korzystają podopieczni podczas zabaw na świeżym powietrzu muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Przepis ten nie dotyczy punktów przedszkolnych, choć niektóre z nich mają wydzielony teren do zabaw.

Co na to prawo?

Osoby zakładające punkt przedszkolny muszą spełnić mniej wymogów. Dla porównania, każda sala w przedszkolu musi mieć własną toaletę dla maluchów. Co więcej, taka łazienka również podlega wielu wymogom, tak aby maluchy mogły swobodnie korzystać z pomieszczenia. Punkt przedszkolny nie jest zobowiązany do zapewnienia tego typu warunków.  Nie oznacza to jednak, że punkty przedszkolne są placówkami gorszej kategorii. Często są bardziej elastyczne i częściej idą rodzicom na rękę. Poza tym w bardziej kameralnej atmosferze nieśmiały maluch może poczuć się pewniej.

Nie sugeruj się nazwą – sama oceń czy to dobre miejsce!

Wybór między przedszkolem na Ursynowie czy Kabatach a punktem przedszkolnym nie może być dziełem przypadku. Warto wcześniej obejrzeć budynek, gdzie odbywają się zajęcia i wypytać o kwalifikacje kadry. W końcu nie chodzi tu o nazewnictwo, ale o to, aby nasze pociechy były zadowolone i chętnie uczęszczały na zajęcia.