Muzyka w życiu dziecka

Oceń artykuł: Muzyka w życiu dziecka

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
ocena: 0,00 na 5 możliwych
na podstawie 0 głosujących osób.
Loading ... Loading ...
dziecko_yellow

Malutkie dzieci bardzo naturalnie i spontanicznie reagują na muzykę. Oczywistym jest, że słuchanie muzyki to dla nich przede wszystkim zabawa. Naukowcy są jednak zgodni także co do tego, że odpowiednie dźwięki pozytywnie wpływają na rozwój młodego człowieka. Ważne więc, aby na tym etapie rozwoju pozwalać dziecku obcować z muzyką tak często, jak jest to możliwe.

 Muzyka wspomaga przede wszystkim rozwój emocjonalny malucha. Gry czy zabawy przy dźwiękach ulubionych piosenek, zwłaszcza z udziałem innych dzieci, pozwalają na kształtowanie więzi społecznych. Poza tym melodia jest formą ekspresji. Dziecko które tańczy, śpiewa czy tylko słucha muzyki uczy się jak wyrażać swoje emocje. Na tym etapie rozwoju to bardzo ważne, gdyż później często będzie słyszeć o konieczności maskowania uczuć, a to często prowadzi do frustracji czy niezadowolenia. Maluchy posługują się głównie  komunikacją niewerbalną, w końcu albo nie potrafią jeszcze mówić, albo mają ograniczony zasób słownictwa. Melodia jednak umożliwia porozumiewanie się bez konieczności wymiany zdań.

Muzyka ma też niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na rozwój intelektualny naszych pociech. Bądź co bądź każdy utwór to wyzwanie – dziecko uczy się rozróżniać melodie, rytm, tempo. Z czasem zauważy różnicę w brzmieniu różnych instrumentów i stylów muzycznych.  Praca z muzyką pozwala także na wspomaganie rozwoju psychomotorycznego. Nawet brzdące, które mają jeszcze problemy z chodzeniem, uwielbiają wspólne tańce z rodzicami. Ważne jest, aby dziecko od najmłodszych lat pracowało nad rozwojem fizycznym, a nie ma przecież przyjemniejszej formy ćwiczeń od tańca. Ćwiczenia ruchowe w rytm muzyki poprawiają pracę mięśni i koordynację. Maluch uczy się także, jak panować nad własnym ciałem.

Naukowcy podkreślają także wpływ dźwięków na nastrój człowieka. I tak, dla tych maluchów, które czują niepokój, odpowiednie melodie pomagają w wyciszeniu. Z drugiej strony dla żywiołowych dzieci muzyka to najlepszy sposób na spożytkowanie ogromnych potencjałów energii. Nie zapominajmy też, że już u malutkich dzieci zaobserwować można talenty i umiejętności, nad którymi warto pracować w przyszłości. Można więc zawczasu sprawdzić czy nasza pociecha ma szansę stać się drugim Chopinem.

W przypadku dzieci żłobkowych muzyka ma ogromne znaczenie wychowawcze. Pomaga przede wszystkim w przekazywaniu treści. To jedno z najbardziej skutecznych narzędzi w pracy każdego nauczyciela.  Dźwięki to dobry sposób na zobrazowanie problemu, który trzeba objaśnić dzieciom. Nauczyciele języków obcych również chętnie posługują się muzyką i osiągają zaskakujące rezultaty.

Bez względu na to czy sami lubimy muzykę czy nie, pozwólmy naszej pociesze na przeżycie wielkiej przygody, jaką jest obcowanie z melodiami. Praca czy zabawa przy dźwiękach muzyki to same pozytywy. Dziecko, które na co dzień ma kontakt z muzyką to dziecko szczęśliwe, a przecież każdy maluch zasługuje na szczęście.