Adaptacja w żłobku – jak się przygotować?

Oceń artykuł: Adaptacja w żłobku – jak się przygotować?

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 2 głosujących osób.
Loading ... Loading ...

Gdy dziecko przychodzi po raz pierwszy do żłobka, prawdopodobnie po raz pierwszy rozstaje się z ukochanymi rodzicami. Wchodzi w nieznane pomieszczenia, widzi nieznane osoby, meble i zabawki. W pierwszej chwili wywołuje to zaciekawienie i zdziwienie ale często też budzi lęk a także zaburza poczucie bezpieczeństwa malucha.

Trudna adaptacja w żłobku

Pozostanie go w nowym otoczeniu wśród obcych osób, sprzętów i zabawek wywołuje w nim przede wszystkim lęk, czuje się zagrożone, porzucone i nieszczęśliwe. Rozstając się z mamą, tatą, czy innym opiekunem dziecko płacze- zaczyna się trudny okres adaptacji. Okres ten uzależniony jest od dziecka ale zazwyczaj trwa od tygodnia do dwóch, choć bywa, że trwa i dłużej nawet do dwóch lub trzech miesięcy.

W czasie adaptacji w żłobku, domowe zachowania dziecka mogą ulec zmianie. Są to naturalne reakcje dziecka na zmiany w jego najbliższym otoczeniu. W czasie adaptacji maluch może:

  • mieć trudności z zasypianiem, spać niespokojnie a także nagle budzić się z płaczem
  • odmawiać przyjmowania posiłków na terenie żłobka a także okazywać ogólny brak apatytu. Niekiedy dziecko może też wymiotować,
  • ponownie zacząć się moczyć w dzień jak i w nocy,
  • może stać się niespokojny czego objawem może być ogólne rozdrażnienie, płacz, niepokój,
  • może zacząć zachowywać się agresywnie lub negatywnie szczególnie podczas pobytu w żłobku,
  • być w domu nadmiernie ruchliwy. Takie zachowanie może być efektem zaburzenia aktywności tzn., dziecko nie bawi się w żłobku a skumulowaną energie wykorzystuje w domu.

Przed adaptacją w żłobku

Zanim dziecko pierwszy raz zostanie pod opieką żłobka ważne jest by je do tego odpowiednio przygotować. Ważne jest aby rodzice uprzedzili dziecko o tym co się stanie. Niezależnie od wieku dziecka, należy uprzedzić je o tym, że zostanie w żłobku pod opieką cioci podczas gdy mama i tata będą w pracy. Bardzo ważne jest aby poinformować dziecko o której godzinie po niego przyjdziemy i tych ustaleń konsekwentnie przestrzegać . To trudny okres dla waszego dziecka,  unikajcie więc pośpiechu (szczególnie rano) i nerwów związanych z brakiem czasu. Pobądźcie kilka chwil z dzieckiem w szatni, następnie czule ale stanowczo pożegnajcie się z maluchem, mówiąc wyraźnie kiedy odbierzecie je ze żłobka ( np. po obiedzie, po spaniu itp.). To naprawdę bardzo potrzebne Waszemu maluchowi.

Pomóż dziecku w czasie adaptacji w żłobku

Nowa sytuacja w jakiej znalazło się dziecko jest dla niego źródłem bardzo intensywnej stymulacji. Powoduje to, że dziecko jest bardzo męczone. Między innymi z tego powodu istotne jest by w okresie adaptacji dziecko było odbierane ze żłobka po obiedzie, a już na pewno przed drzemką.

Po powrocie do domu zadbajcie by dziecko znalazło się w centrum Waszej uwagi.Wyłączcie telefony, nie przyjmujcie gości. Spędźcie przyjemny czas ze swoim maluchem. Nagromadzone w dziecku emocje pozwólcie odreagować w ulubionej zabawie. Pamiętajcie jednak, że nie zabawki ale Wasza obecność jest dziecku najbardziej potrzebna.

Ono naprawdę bardzo za wami tęskniło.