Łączka Bączka
Poradnik
Muzyka w życiu dziecka
Malutkie dzieci bardzo naturalnie i spontanicznie reagują na muzykę. Oczywistym jest, że słuchanie muzyki to dla nich przede wszystkim zabawa. Naukowcy są jednak zgodni także co do tego, że odpowiednie dźwięki pozytywnie wpływają na rozwój młodego człowieka. Ważne więc, aby na tym…
Trening czystości
Trening czystości jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie czekają świeżo upieczonych rodziców. Oczywiście w dzisiejszych czasach możemy bez problemu kupić jednorazowe pieluchy, ale nie jest to rozwiązanie, z którego można korzystać w nieskończoność. W pewnym momencie będziemy…
Urlop z dzieckiem
Wakacje są tą częścią roku, której wyczekuje każda rodzina. Urlop z dzieckiem, zwłaszcza małym, to dużo radości, ale i też wiele obowiązków. Jednak odrobina wysiłku i zapobiegawczości pozwolą nam w pełni cieszyć się czasem spędzonym z dala od codziennej rutyny. O wakacjach…
Jaki żłobek jest dobry dla Twojego dziecka?
Szukając żłobka dla swojego dziecka, rodzice stają przed trudną decyzją. Poniżej przestawiamy listę niektórych rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wizycie w żłobku czy przy rozmowach z personelem placówki: lokalizacja: czy żłobek jest "po drodze" do pracy, a jeśli…
Jak rozmawiać z dzieckiem, które nie mówi?
Co to są Migusie? "Migusie" to proste znaki i gesty używane przez dzieci i opiekunów w naszym żłobku, które służą do opisywania potrzeb i uczuć naszych maluszków. Program ten powstał po to by rodzice dzieci słyszących mogli komunikować się ze swoimi dziećmi w prosty i zrozumiały…
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Udzielanie pierwszej pomocy dziecku: nic nie robiąc szkodzisz najbardziej, działaj! nie panikuj i staraj się zachować spokój, nigdy bezpośrednio po wypadku nie podawaj dziecku żadnych leków (leki przeciwbólowe maskują objawy i utrudniają późniejszą diagnozę. Mogą też…
Adaptacja w żłobku – jak się przygotować?
Trudna adaptacja w żłobku Pozostanie go w nowym otoczeniu wśród obcych osób, sprzętów i zabawek wywołuje w nim przede wszystkim lęk, czuje się zagrożone, porzucone i nieszczęśliwe. Rozstając się z mamą, tatą, czy innym opiekunem dziecko płacze- zaczyna się trudny okres…
Rozwój emocjonalny dziecka
Pod koniec okresu przedszkolnego dziecko zdobywa umiejętności powściągania afektów, co jest świadectwem stopniowego osiągania dojrzałości emocjonalnej. Rozwój emocjonalny dziecka podlega różnego rodzaju fluktuacjom - u podłoża zmian emocjonalnych leży, bowiem swoisty rytm…
Obraz siebie
KSZTAŁTOWANIE OBRAZU SIEBIE U DZIECKA Środowisko rodzinne jest pierwszym środowiskiem w życiu dziecka. To rodzice przekazują pierwsze wzorce do naśladowania, to w rodzinie dziecko nawiązuje pierwsze kontakty z innymi ludźmi, zdobywa pierwsze doświadczenia. To, jacy są rodzice,…
Negatywizm dziecięcy – jak sobie z nim radzić
Co potrafi DWULATEK oraz jak dać sobie radę z negatywizmem dziecięcym Każdy dwulatek jest inny. Jego zachowanie jest uzależnione od temperamentu. Temperament jest dziedziczony genetycznie i nie można go zmienić. Maluchy, które cechuje zmienność nastrojów, szybkie wpadanie w gniew…
Koszmary senne
Koszmary senne - jak pomóc dziecku? Bajki terapeutyczne, czemu służą i jak je pisać Każde dziecko miewa jakieś lęki? Niektóre z nich są dla nas dziwaczne lub nawet absurdalne. Nie jest o nich łatwo rozmawiać z dzieckiem i je wyjaśnić. Nie oczekuj, że Twój szkrab Ci racjonalnie i…
Fazy psychologicznego rozwoju dziecka -bunt dwulatka
BUNT DWULATKA W TEORII PSYCHOLOGICZNEJ Psychologowie twierdzą, że okres od l do ok. 30 miesiąca życia dziecka jest najistotniejszym i fundamentalnym etapem w jego rozwoju. Właśnie te najwcześniejsze doświadczenia życiowe człowieka determinują jego dalsze losy. Według tej koncepcji w…
Rozwój mowy od 3 do 7 roku życia
MOWA DZIECKA OD TRZECIEGO DO SIÓDMEGO ROKU ŻYCIA (okres swoistej mowy dziecięcej) Choć mowa dziecka na początku tego okresu jest jeszcze daleka od doskonałości, to w wymowie powinny pojawić się właściwie pozostałe głoski naszego języka (te najtrudniejsze). Są to: głoski…
Rozwój mowy od 2 do 3 roku życia
MOWA DZIECKA OD DRUGIEGO DO TRZECIEGO ROKU ŻYCIA (okres zdania) W tym okresie mowa ulega dalszemu doskonaleniu. Możliwe są jeszcze trudności w wypowiadaniu poszczególnych dźwięków, ponieważ narządy artykulacyjne nie są jeszcze dostatecznie sprawne. Mimo tego dziecko doskonale potrafi…
Rozwój mowy od 1 do 2 roku życia
MOWA DZIECKA OD PIERWSZEGO DO DRUGIEGO ROKU ŻYCIA (okres wyrazu) Między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka następuje nagły wzrost rozwoju mowy. W życiu dziecka pojawiają się coraz to nowe przedmioty, które trzeba jakoś nazwać. W tym okresie dziecko powinno już wymawiać wszystkie…
Rozwój mowy od urodzenia do 1 roku życia
MOWA DZIECKA OD URODZENIA DO PIERWSZEGO ROKU ŻYCIA (okres melodii) Formy wokalne, które występują w tym okresie to krzyk, płacz, a także głużenie, gaworzenie i echolalia. Głużenie to przypadkowe wydawanie dźwięków, które nie mieszczą się w systemie fonetycznym. To dźwięki…
Przedszkole czy punkt przedszkolny
Jak dużo jest grup i jak liczne są grupy? Na pierwszy rzut oka główną różnicą jest liczba wychowanków. W przedszkolu grup może być wiele, natomiast punkty przedszkolne mogą mieć pod opieką tylko jedną grupę dzieci. Z jednej strony niewielka liczba wychowanków oznacza, że każdemu…
Co wybrać w Warszawie, żłobek czy klub malucha?
Żłobek i klub malucha - podstawy działalności Żłobki mogą opiekować się maluchami w wieku od 20 tygodni do lat 3. Kluby malucha natomiast zajmują się dziećmi, które ukończyły już pierwszy rok życia. W wyjątkowych przypadkach (np. gdy rozwój psychomotoryczny dziecka nie pozwala…